: lokalizacja i kontakt
: obwód
: oferta szkoły
: historia
: dyrekcja
: grono
: koła zainteresowań, konsultacje

: konkursy
: kalendarz wydarzeń
: szkoła w obiektywie


:działania


: rekrutacja
: ważne dla klas trzecich
: plan lekcji
: podręczniki


: regulamin Rady Rodziców
: ważne informacje
: dodatkowe dni wolne


: Statut
: Program wychowawczy
: Regulamin szkolny
: Procedury postępowania
: Regulamin realizacji projektu


: działania


: działania


: działania


: działania


: rok szkolny 2003/2004
: sukcesy
: rok szkolny 2004/2005
: sukcesy
: foto
: rok szkolny 2005/2006
: sukcesy
: foto
: strony klas
: rok szkolny 2006/2007
: sukcesy
: foto
: rok szkolny 2009/2010
: sukcesy
: rok szkolny 2011/2012
: sukcesy
: rok szkolny 2013/2014
: sukcesy


: Projekt GzP
: Matematyka bez granic
: Projekty edukacyjne


: nasz projekt


: MEN
: OSKKO
: Kuratorium w Bydgoszczy
: OKE w Gdańsku
: Program Socrates


 
 

 

Z COMENIUSEM DO CZECH

 

Jak już zapewne wiecie nasza szkoła bierze udział w Szkolnym Projekcie Comeniusa "Matematyka w naszym życiu". Cały rok uczniowie i nauczyciele pod kierunkiem koordynatora projektu p. Iwony Zbyszyńskiej sumiennie pracowali realizując wyznaczone cele. Efekty wspólnej pracy są imponujące. Wszyscy pamiętamy o wielkim przedsięwzięciu, jakim była organizacja Międzynarodowego Konkursu Graficznego - "Parkietaże". Powstały albumy: o wielkich polskich matematykach, o krajach partnerskich, oraz albumy z serwetkami.
Swoimi doświadczeniami i efektami pracy dzieliliśmy się z partnerami projektu w trakcie drugiego europejskiego spotkania, które odbyło się w dn. 23-29 V w czeskich Hostivicach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie szczególnie zaangażowani w realizację projektu: Marika Szczepaniak, Angelika Sosnowska, Mieszko Dzięgielewski, Wojtek Latos, oraz nauczyciele: p. Joanna Apanasiewicz, p. Alina Gawrońska, p. Iwona Zbyszyńska.
Do Czech polecieliśmy samolotem. Dla niektórych pierwszy w życiu lot okazał się nie lada przeżyciem. W Pradze powitali nas przemili gospodarze. Nauczyciele zamieszkali w hotelu, uczniowie zaproszeni zostali przez czeskie rodziny. Partnerzy projektu - uczniowie i nauczyciele z Portugalii, Rumunii, Słowenii, Czech i polskiego Dobrodzienia okazali się wspaniałymi, otwartymi ludźmi, dzięki czemu szybko zapomnieliśmy o dzielącej nas barierze językowej.
Europejskie spotkanie zainaugurowano w ratuszu w Hostivicach. Każdy z uczestników przygotował tam prezentację swojego kraju, miasta, szkoły. Tam też zostaliśmy oficjalnie powitani przez lokalne władze.
Każde przedpołudnie spędzaliśmy z Królową nauk. Na warsztatach matematycznych, prowadzonych przez zespoły wszystkich krajów, układaliśmy tangramy, wykonywaliśmy papierowe modele suszarek do traw, projektowaliśmy figury symetryczne z rafii, poznawaliśmy technikę wiązania węzłów żeglarskich, wycinaliśmy serwetki. Zajęcia te uświadomiły nam jak wszechobecna w codziennym życiu jest matematyka. Podziwialiśmy efekty pracy w projekcie wszystkich gości, a i sami mieliśmy się czym pochwalić.
Popołudniami wyruszaliśmy na wycieczki po Pradze i jej okolicach. To piękne, pełne tajemniczych zakątków miasto zauroczyło nas wszystkich. Szczególnie utkwił nam w pamięci Most Karola, katedra Św. Wita i muzeum sportowych samochodów. Atrakcją był rejs statkiem po Wełtawie. Cieszyła nas wyjątkowa atmosfera - stanowiliśmy wielką europejską rodzinę. Wspólne przeżycia zaowocowały licznymi przyjaźniami bez względu na wiek czy narodowość.
Z Czech wróciliśmy z bagażem doświadczeń i niezapomnianych przeżyć. Zabawa z Comeniusem trwa nadal. Przed nami wielkie wyzwanie. We wrześniu gościmy kraje partnerskie w Bydgoszczy. Zdajemy sobie sprawę z ogromu pracy, dlatego przygotowania zaczynamy już teraz. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy!

Joanna Apanasiewicz i Alina Gawrońska

 

 

PODRÓŻE KASZTAŁCĄ.


Od dnia 23 do 29 maja panie w składzie: Iwona Zbyszyńska, Joanna Apanasiewicz, Alina Gawrońska oraz zasłużeni uczniowie: Marika Szczepaniak, Angelika Sosnowska, Mieszko Dzięgielewski oraz Wojciech Latos przebywała w małej miejscowości Hostivice w Czechach w ramach szkolnego projektu UE Socrates Comenius- MATEMATYKA W NASZYM ŻYCIU. Jest to kolejny etap projektu. Następnym będzie wizyta (prawdopodobnie w ostatnim tygodniu września) naszych szkół partnerskich w tutejszym Gimnazjum.
Panie chyba nie do końca wiedziały jakie "spokojne" i "grzeczne" dzieci biorą pod swoją opiekę. Przez pierwsze 3-4 dni nie obyło się bez pouczających rozmów i wścibskich lecz śmiesznych uwag w/w uczestników. Nasz program i państw partnerskich był bardzo napięty. Codziennie odbywały się warsztaty i wycieczki do Pragi w upale jakim nie było w stolicy Czech od 230 lat! Nasze warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i można powiedzieć, że były udane w przeciwieństwie do "workschopów" Słowenii czy drugiej polskiej szkoły z Dobrodzienia, z którymi chyba nie znaleźliśmy wspólnego języka. Uchodziliśmy wśród dość sztywnych, ułożonych i grzecznych dzieci za najbardziej szalonych i dowcipnych. Portugalia z którą się trzymaliśmy starała się nam dorównywać. Nieustannie trzymając się naszych pań wyrabialiśmy limity na tzw. Wtopy ("liczba wtop dziennie musi się zgadzać") oraz bardzo nadużywaliśmy swoich przywilejów i lekko mówiąc często przeginaliśmy... Wieczorami wycieńczeni i spoceni wracaliśmy do swoich zastępczych rodzin na wieczorny posiłek (często z dodatkiem "niesmacznego" kminku) i spoczynek, by następnego dnia sprostać wielu atrakcjom. Naszym największym sukcesem był występ do piosenki "Szła dzieweczka...", który z pewnością zapadnie w pamięci wszystkim oglądającym.
Niestety. Siedem dni szybko minęło i czas było wracać. Pełni smutku opuściliśmy Pragę i Hostivice i całe Czechy odlatując wieczornym samolotem jako ostatni uczestnicy spotkania. Humor jednak szybko nam się poprawił za sprawą zabawnej pani Aliny-opiekunki naszego perfekcyjnego radia Decybel.
Ten wyjazd zapadnie nam-uczestnikom w pamięci z wielu powodów. Myślę, że warto się pofatygować i starać się o taki wyjazd (czekają na was jeszcze wyjazdy do Portugalii, Słowenii i Rumunii) bo jest to okazja do poznania obyczajów i wyglądu danego kraju oraz szansa na podszlifowanie i sprawdzenie swojej umiejętności władania językiem angielskim, który towarzyszył nam na każdym kroku. Nic tylko starać się jak najmocniej, bo stawka jest wysoka

Wojciech Latos

 

 

Wizyta w Hostivicach-Czechy